• Tłumacz języka migowego
Różności

Polscy strażacy w PE

7 Marca 2019

Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji – to tytuł wystawy fotograficznej otwartej 12 stycznia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Została ona zorganizowana z inspiracji ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego i sekretarza stanu w MSWiA Pawła Szefernakera. Przybyłych na uroczystość gości przywitał Czesław Hoc, poseł do Parlamentu Europejskiego, który osobiście zaangażował się w przygotowanie wystawy. Zaprezentowane na niej zdjęcia przedstawiają przygotowanie do wyjazdu, podróż i działania gaśnicze prowadzone w Szwecji. Autorami zdjęć są sami strażacy – nie spodziewali się, że ich prace zostaną pokazane tak szerokiemu gremium.

– Takimi akcjami, jak misja polskich strażaków w Szwecji, pokazujemy, że można na nas liczyć i jesteśmy wiarygodni – podkreślił minister Joachim Brudziński.

Uroczystość ta była również doskonałą okazją, aby podziękować ministrowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markowi Gróbarczykowi oraz komisarycznemu zarządcy Polskiej Żeglugi Morskiej Pawłowi Brzezickiemu, którzy zorganizowali bezpłatny transport morski strażaków wraz z ciężkim sprzętem do Szwecji.

W otwarciu wystawy wziął także udział Torbjörn Haak, stały przedstawiciel Szwecji przy Radzie Europy, który podziękował polskim ratownikom za pomoc w walce z pożarem, który swoim zasięgiem objął obszar ponad 6,5 tys. ha.

Podczas uroczystości otwarcia wystawy strażaków reprezentowali funkcjonariusze z Komendy Głównej PSP oraz województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, w składzie: st. bryg. Tomasz Kołodziejczyk, mł. bryg. Sławomir Brandt, mł. bryg. Tomasz Grelak, kpt. Michał Kucierski, mł. kpt. Tomasz Kubiak, st. ogn. Łukasz Wojdyło, st. sekc. Artur Orłowski, st. sekc. Cezary Tumasz oraz st. kpt. Grzegorz Borowiec, który na forum Parlamentu Europejskiego streścił przebieg polskiej misji ratowniczej.

Następnie strażacy dzięki gościnności europosła Czesława Hoca oraz prof. Ryszarda Legutki – przewodniczącego Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów mieli możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem Europarlamentu i toczącymi się w nim pracami.

Przypomnijmy – latem ubiegłego roku Europę nawiedziła fala upałów, która wywołała liczne pożary, między innymi w Szwecji, Portugalii i Grecji. W obliczu kataklizmu o niespotykanej dotychczas skali rząd Szwecji zwrócił się do Komisji Europejskiej o aktywację Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności – poprosił o moduły do zwalczania pożarów lasów z powietrza (Aerial Forest Fighting Modules), a kilka dni później również o moduły do zwalczania pożarów lasów z ziemi przy użyciu pojazdów (Ground Forest Fire Fighting with Vehicles). Kraje członkowskie Mechanizmu, wśród nich Polska, odpowiedziały na prośbę, udostępniając swoje zasoby ratownicze. Polska do Szwecji wysłała dwa z sześciu obecnie istniejących w kraju modułów GFFFV (GFFFV Poznań oraz GFFFV Szczecin, zasilone strażakami i sprzętem woj. mazowieckiego i lubuskiego). Zostały one połączone w jedną grupę ratowniczą pod dowództwem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i stanowiły największą zagraniczną grupę ratowniczą działającą w Szwecji. Polska grupa liczyła w sumie 139 osób i 44 pojazdy.

Sławomir Brandt
fot. MSWiA

luty 2019

do góry