Po zamachu
1 Kwietnia 2015Czterech funkcjonariuszy PSP (dwóch psychologów, lekarz i kapelan) weszło w skład 16-osobowej grupy wsparcia dla obywateli polskich, którzy przeżyli zamach terrorystyczny w Tunisie. Grupa na miejscu zdarzenia zapoznała się z sytuacją poszkodowanych, a następnie zaplanowała niezbędne działania i podzieliła się na trzy zespoły zadaniowe. Miały one za zadanie określić stan zdrowia i kondycji psychicznej osób poszkodowanych oraz zakwalifikować je do planowanej ewakuacji transportem lotniczym. Równolegle prowadzone było wsparcie psychologiczne i duchowe.
Jednocześnie komendant główny PSP podjął decyzję o stworzeniu zespołu wsparcia psychologicznego i logistycznego dla turystów powracających do Polski. Zespół utworzyło m.in. 14 psychologów PSP z terenu całego kraju. Na Lotnisku Chopina w Warszawie udzielili oni pomocy i wsparcia 18 polskim obywatelom, którzy byli świadkami ataku terrorystycznego w Tunisie.
20 marca około godz. 22.00 na lotnisku wojskowym w Warszawie wylądowały dwa samoloty wojskowe typu CASA z 32 osobami na pokładzie, w tym ośmioma poszkodowanymi, ich rodzinami oraz grupą ratowniczą wsparcia psychologicznego i duchowego, a także osłony lekarskiej. Osoby poszkodowane zostały przewiezione przez zespoły ratownictwa medycznego do szpitala MSW w Warszawie. Dla ośmiu innych osób zostały zorganizowane miejsca noclegowe w obiektach PSP na terenie Warszawy oraz zapewniony im został niezbędny transport.
Państwowa Straż Pożarna w ramach wsparcia logistycznego i pomocy psychologicznej na terenie portu lotniczego oraz szpitala MSW utworzyła punkty przyjęć osób poszkodowanych i ich rodzin, zapewniła pomoc praktyczną i informacyjną, a także ciepłe posiłki, transport do szpitala MSW oraz hoteli w Warszawie. Łącznie w bezpośrednie zabezpieczenie powrotu osób poszkodowanych w zamachu w Tunezji zaangażowanych było 41 funkcjonariuszy PSP.
red.