• Tłumacz języka migowego
Rzut oka Anna Sobótka

Ojczyzna wam dziękuje*

13 Lipca 2022

Niegdyś w obronie sztandarów, np. podczas bitew, przelewano krew. Dziś, kiedy na szczęście nie jest to już konieczne, oddaje się im honory, darzy respektem i poważaniem. Sztandar formacji skupia w sobie szacunek i wierność określonym wartościom. Dlatego pożegnanie dotychczasowego sztandaru Komendy Głównej PSP i przyjęcie nowego było niezwykle ważną uroczystością, z udziałem przedstawicieli władz państwowych i kompanii honorowej.

W samo południe gorącego dnia - 1 lipca strażacy oraz pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej stanęli na placu przed budynkiem Komendy Głównej PSP gotowi z najwyższym szacunkiem pożegnać symbol służby, który służył tej instytucji 27 lat, przyjąć nowy, wyhaftowany z najwyższym kunsztem, a także świętować 30-lecie naszej formacji.

Historia pisana przez żółtą nić*

Sekretarz stanu MSWiA Maciej Wąsik przekazuje nowy sztandar komendantowi głównemu PSP generałowi bragadierowi Andrzejowi Bartkowiakowi / fot. Anna Sobótka / red. PPDotychczasowy sztandar komendant główny PSP generał brygadier Feliks Dela odebrał z rąk ówczesnego wiceministra spraw wewnętrznych Zbigniewa Sobotki w trakcie obchodów Dnia Strażaka przed Grobem Nieznanego Żołnierza 2 maja 1995 r. Z ust pierwszego komendanta głównego PSP padły wówczas słowa: - Wręczony mi dzisiaj sztandar jest powodem do wielkiej dumy i satysfakcji nie tylko dla pracowników Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, ale dla całego pożarnictwa. W ten sposób został podkreślony i wyróżniony codzienny strażacki trud i wysiłek.

Przez 27 lat sztandar trwał ze strażakami i wszystkimi osobami związanymi z PSP niczym ostoja, w chwilach trudnych i radosnych. Trzydziestolecie powołania Państwowej Straży Pożarnej stało się odpowiednią okazją, by znalazł godnego następcę. Zawiązał się Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Komendy Głównej PSP z przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Strażaków posłem Zbigniewem Chmielowcem na czele. W ciągu niespełna 5 miesięcy zebrał kwotę potrzebną na wykonanie nowego sztandaru. Nadszedł uroczysty moment zmiany warty.

Sztandar z patronem zbiera honory*

Komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak podkreślił znaczenie sztandaru dla formacji / fot. Karol Kierzkowski / Wydział Prasowy KG PSPUroczystość otworzył meldunek złożony sekretarzowi stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciejowi Wąsikowi oraz dokonany przez niego przegląd pododdziałów. Komendant główny PSP generał brygadier Andrzej Bartkowiak, witając gości, przypomniał: - Szanowni Państwo, nieprzypadkowo spotykamy się dziś, 1 lipca... W 1992 r. 1 lipca zaczęła obowiązywać realnie ustawa o Państwowej Straży Pożarnej i od tego momentu właśnie mija 30 lat.

Wśród najważniejszych chwil tego dnia było pożegnanie dotychczasowego sztandaru Komendy Głównej PSP oraz nadanie nowego. Na ręce komendanta głównego PSP przekazali go przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik. Z rąk generała brygadiera trafił do pocztu sztandarowego Komendy Głównej PSP.

Poseł na Sejm RP i zarazem przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru dla Komendy Głównej PSP Zbigniew Chmielowiec wbija w drzewce pamiątkowy gwóźdź / fot. Anna Sobótka / red. PPZanim jednak to nastąpiło, przedstawiciele władz i PSP dokonali uroczystego wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru, a następnie wpisali się do księgi pamiątkowej. Kapelan krajowy strażaków ks. st. bryg. Jan Krynicki dokonał poświęcenia tego wyjątkowego symbolu służby PSP. W akcie tym wzięli także udział: prawosławny kapelan strażaków ojciec archimandryta Sergiusz (Matwiejczuk) oraz ewangelicko-augsburski kapelan strażaków ks. mł. bryg. Adam Glajcar.

Nie sposób nie wspomnieć o emisji materiału filmowego, przygotowanego przez Wydział Prasowy KG PSP, podsumowującego 30 lat zmagań, trudów, radości i sukcesów naszej formacji. Wywarł on wielkie wrażenie na zgromadzonych odwołaniem do najważniejszych chwil dla PSP od 1992 r., największych akcji ratowniczo-gaśniczych, teraźniejszych interwencji, pokazaniem strażaków z różnych części Polski. Świetny, dynamiczny montaż sprawił, że nie można było oderwać oczu od ekranu, a wspaniały utwór muzyczny, wykonany przez strażaka z Choszczna i jego współpracowników, zarówno dzięki słowom, jak i melodii zapadł głęboko w serce i pamięć.

Wielu już w akcji oddało życie*

Odsłonięcie Ściany Pamięci w holu siedziby Komendy Głównej PSP / fot. Tomasz Zamiela / SGSPDrugim najważniejszym punktem uroczystości oprócz nadania nowego sztandaru było odsłonięcie Ściany Pamięci. Na tablicy w siedzibie Komendy Głównej PSP znalazło się 268 nazwisk wszystkich strażaków straży pożarnych, Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych, którzy ponieśli tragiczną śmierć w czasie ćwiczeń i działań ratowniczo-gaśniczych od 1950 r. do chwili obecnej. - Pamiętamy o nich, oddajemy im cześć jako tym, którzy wypełnili rotę naszej strażackiej przysięgi do końca: „być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia, nawet z narażeniem życia”. Od teraz każda i każdy z nich będzie z imienia i nazwiska wymieniony i upamiętniony. Cześć ich pamięci! - podkreślił komendant główny PSP.

Generał brygadier Andrzej Bartkowiak wspólnie z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciejem Wąsikiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszardem Bartosikiem, szefami służb Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz zastępcą szefa Kancelarii Sejmu Christianem Młynarkiem dokonali uroczystego odsłonięcia Ściany Pamięci.

Część mego życia to Państwowa Straż*

Sekretarz stanu MSWiA oraz komendant główny PSP wręczają odznaczenia funkcjonariuszom PSP i pracownikom cywilnym / fot. Karol Kierzkowski / Wydział Prasowy KG PSPDuże grono strażaków PSP, pracowników cywilnych oraz przedstawicieli innych służb odebrało w tym szczególnym dniu odznaczenia państwowe i resortowe oraz dyplomy komendanta głównego PSP. Wielu funkcjonariuszom Komendy Głównej PSP zostały nadane wyższe stopnie służbowe. To wielki honor: zostać wyróżnionym 1 lipca 2022 r., dokładnie 30 lat od chwili, gdy strażacy przywdziali mundury Państwowej Straży Pożarnej i rozpoczęli swoją trudną wspaniałą misję.

1 lipca 2022 r. zakończył się roczny cykl uroczystych obchodów 30-lecia PSP. Jego początkiem był apel, który odbył się 24 sierpnia 2021 r. z okazji jubileuszu uchwalenia ustaw o PSP oraz o ochronie przeciwpożarowej. Rok obchodów obfitował w wiele szczególnych wydarzeń, różnych form upamiętnienia tego wyjątkowego jubileuszu. Oby przeżycia i refleksje dotyczące służby i jej znaczenia, które w nas obudziły, przynosiły owoce przez długi czas.

 

 

* Tytuł oraz śródtytuły tekstu to wprost zacytowane lub sparafrazowane wersy utworu „Nigdy nie zagaśnie” autorstwa LIPENa feat. Hania Rybka & Kwiatek, prod. DIDKER, dostępnego pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=btFehX7VV0c

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry