Odszedł ojciec wysokościówki
12 Lipca 2019Zmarł st. bryg. w st. spocz. Marian Sochacki – współtwórca ratownictwa wysokościowego w Państwowej Straży Pożarnej, wieloletni funkcjonariusz Komendy Głównej PSP, znakomity wychowawca i wykładowca w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, który swoją pasją zarażał kolejne pokolenia młodych strażaków. Odszedł od nas 2 czerwca.
W 1985 r. został absolwentem SGSP. „Zanim podjąłem decyzję o studiach w WOSP, wspinałem się – głównie w Tatrach, bardziej hobbystycznie niż wyczynowo. Pomyślałem, że te techniki uda się przenieść do działań strażackich. Znalazła się grupa pasjonatów, udało się utworzyć sekcję (…)” – mówił w jednym z wywiadów do „Przeglądu Pożarniczego”, wspominając początki sekcji ratownictwa wysokościowego w WOSP, której był opiekunem. Pod jego skrzydłami jej członkowie na przestrzeni kilku lat zdobyli istotne wyróżnienia sportowe.
Od początku studiów rozwijał swoje zainteresowania związane z ratownictwem wysokościowym. W 1992 r. został dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 w Warszawie, która specjalizuje się w ratownictwie wysokościowym. Służbę w SGSP rozpoczynał w 1994 r., jako specjalista w Zakładzie Ratownictwa Technicznego. W tym samym roku został współautorem pierwszego w PSP (i jednocześnie pierwszego w specjalizacji) regulaminu działań w zakresie ratownictwa wysokościowego prowadzonego przez jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP. Od 1999 r. był nauczycielem akademickim w SGSP. Brał udział w wielu szkoleniach za granicą, m.in. z technik ratownictwa linowego w Stanach Zjednoczonych, Paryskiej Brygadzie GRIMP i w Spéléo Secours Français. Szkolił żołnierzy jednostki GROM, funkcjonariuszy ówczesnego Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Śledczego i innych formacji mundurowych oraz organizacji współpracujących z krajowym systemem ratowniczo-gaśniczym.
Za prowadzoną działalność został wyróżniony brązową odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Porządku Publicznego” i złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Cześć Jego pamięci!
SGSP
fot. arch. PP
czerwiec 2019