Obrażenia domowników podejmujących próby gaszenia pożarów budynków mieszkalnych
15 Czerwca 2022Przedstawiany materiał to analiza statystyczna dotycząca osób, które odniosły obrażenia w pożarach własnych mieszkań, podjąwszy próbę gaszenia pożaru na własną rękę, jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych. Badanie dotyczyło obszaru północno-zachodniej Anglii w hrabstwie Merseyside i obejmowało lata 2006-2016. Składowe badania wyróżniały osoby z obrażeniami według: wieku, płci i poziomu deprywacji relatywnej (zjawiska prowadzącego do podjęcia czynności mających na celu eliminację czynnika stresującego, w tym przypadku pożaru własnego domu), a także rodzaju mieszkania, w którym doszło do powstania obrażeń związanych z próbą gaszenia pożaru, i rodzaju obrażeń.
Urazy doznane podczas prowadzenia akcji gaśniczej przez domowników stanowiły 19,5% wszystkich urazów odniesionych przez mieszkańców w wyniku wystąpienia pożaru. Jak pokazały badania, w sytuacji pożarowej mężczyźni byli dwukrotnie częściej narażeni na obrażenia niż kobiety. Należy zwrócić jednak uwagę, że współczynnik ten różnił się w zależności od wieku badanych. Okazało się również, że mieszkańcy domów jednorodzinnych najczęściej doznawali urazów podczas pożaru. Jak wskazują autorzy analizy, charakteryzowali się oni największym poziomem deprywacji relatywnej a co za tym idzie determinacją do działania.
Opisane w artykule badania stanowią rzetelny materiał, przydatny dla służb ratowniczych nie tylko w Anglii, ale na całym świecie. Pomaga on zrozumieć okoliczności, w których mieszkańcy doznają obrażeń w wyniku podejmowania prób gaszenia pożarów we własnych domach czy mieszkaniach. Może to pomóc nakreślić kierunki działań związanych z prewencją społeczną i ułatwić wdrażanie zasady „wyjdź, zostań na zewnątrz, wezwij pomoc” rozwijanej i popularyzowanej w Wielkiej Brytanii.
An exploration of housholder injuries sustained fighting dwelling fires, M. Taylor, J. Fielding, G. Oakford, Fire Safety Journal, 127, 2022