Nauka pierwszej pomocy dla najmłodszych
25 Marca 2024W zdarzeniach, w których trzeba uratować życie człowieka, niezbędna jest pomoc innej osoby. Pierwsze 4 min są dla podjęcia resuscytacji oddechowo-krążeniowej kluczowe, później skutki zatrzymania krążenia mogą być nieodwracalne. Są to bardzo ważne minuty, dlatego nasza jednostka – OSP w Gniewie stara się przekazać dzieciom i młodzieży wiedzę dotyczącą właśnie szybkiego reagowania.
Przygotowania
W czerwcu 2023 r. naszej jednostce udało się pozyskać środki pochodzące od Fundacji „Pokolenie”. W ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zakupiliśmy zaś dwa nowoczesne fantomy szkoleniowe do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wizualną prezentacją przepływu krwi z serca do mózgu.
Okres wakacyjny upłynął nam na tworzeniu plakatu promującego projekt oraz przygotowywaniu ulotek informacyjnych. Drukarka nie zwalniała tempa, drukując również dyplomy dla uczestników warsztatów. Odbyliśmy liczne spotkania z druhami, stworzyliśmy harmonogram zajęć. Zorganizowaliśmy zebranie z dyrektorami szkół, na którym zaprezentowaliśmy pomysł dotyczący organizacji warsztatów dla dzieci i młodzieży. Udało nam się wzbudzić ogromne zainteresowanie naszym projektem.
Warsztaty
Po ponad dwóch miesiącach przygotowań, we wrześniu ubiegłego roku, rozpoczęliśmy prace z projektem pn. „Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej – cykl zajęć edukacyjnych na terenie gminy Gniew”. Celem projektu jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci i młodzieży z przedszkoli oraz szkół. Warsztaty polegają na przypomnieniu zasad działania numeru alarmowego 112 oraz na przedstawieniu dwóch scenek: pomoc osobie nieprzytomnej z zachowanym oddechem, czyli nauka układania osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej oraz pomoc osobie nieprzytomnej bez zachowanych funkcji życiowych, czyli nauka wykonywania masażu serca. Ponadto na warsztatach uczymy m.in., jak obsługiwać defibrylator AED (mamy w swojej jednostce szkoleniowy), a także jak postępować podczas zadławienia u osoby dorosłej i u dziecka. Po krótkiej pogadance każdy z uczniów ćwiczy z kolegą lub koleżanką zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej oraz za pomocą fantomów udoskonala praktykę wykonywania masażu serca. Zajęcia najczęściej odbywają się w salach gimnastycznych, aulach, w dużych pomieszczeniach, wszędzie tam, gdzie możemy zebrać większą liczbę dzieci, by każde z nich widziało, co się dokładnie dzieje i mogło później trenować. Na zakończenie warsztatów każda osoba biorąca w nich udział otrzymuje od nas pamiątkowy dyplom.
Pierwszej pomocy przedmedycznej powinno się nauczać od najmłodszych lat. Niejednokrotnie to właśnie kilkuletnie dziecko uratowało swoją mamę, tatę, babcię, czy innego członka swojej rodziny, wiedząc, pod jaki numer zadzwonić i jak zabezpieczyć osobę nieprzytomną do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Praca z dziećmi jest wspaniała. Możemy przekazać najmłodszym wiele informacji, które ułatwią im w późniejszym czasie niesienie pomocy potrzebującym. Uczniowie chłoną wiedzę, słuchają z zaciekawieniem, a następnie wykonują ćwiczenia iście profesjonalnie, przykładając się do zajęć w 100% swoich możliwości.
Powiększamy zasięgi
Efekt realizacji projektu przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – rozwinęliśmy naszą działalność poza granice naszej gminy i zostaliśmy zaproszeni do powiatu gdańskiego. Odwiedziliśmy miejscowości: Wojanowo, Pruszcz Gdański oraz dzielnicę Zaspa w Gdańsku, a także gminę Pelplin. Dzięki nagłośnieniu naszej aktywności w mediach społecznościowych jesteśmy zapraszani do placówek i świetlic na terenie całego województwa pomorskiego, co stanowi dla nas ogromną radość, bo dzięki większej liczbie przeszkolonych osób będziemy mogli czuć się bezpieczniej.
Ochotnictwo to swego rodzaju służba, każdy z nas ma przecież rodzinę, dom, pracę zawodową. Pożarnictwo połączone z ratownictwem i chęć pomagania innym to pasja, która nas łączy i dzięki ludziom, którzy zamiast siedzieć na kanapie, chcą poświęcić swój wolny czas i zrobić coś dobrego, udaje nam się realizować takie projekty.
W powiecie tczewskim nie było dotychczas projektu związanego z pierwszą pomocą o tak szerokim zasięgu, który byłby realizowany przez druhów całkowicie charytatywnie. Poświęcamy swój wolny czas, by nauczyć dzieci bycia świadomym w sytuacji zagrożenia życia. Przyświeca nam motto: „Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”. Najlepszym podziękowaniem za nasze zaangażowanie są uśmiechy uczestników zajęć i świadomość, że kończąc zajęcia, zostawiamy im porcję wiedzy do wykorzystania w sytuacji zagrożenia.
Warto nadmienić, że nasz projekt „Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej – cykl zajęć edukacyjnych na terenie gminy Gniew” został nagrodzony podczas zeszłorocznej Gali Wolontariatu główną nagrodą burmistrza miasta i gminy Gniew w kategorii Inicjatywa Roku 2023. Zostaliśmy również zaproszeni na Powiatową Galę Wolontariatu, podczas której koordynatorzy projektu odebrali z rąk organizatorów wyróżnienie w kategorii Inicjatywa Roku 2023.
Do 1 marca 2024 r. odbyliśmy już 25 spotkania i przeszkoliliśmy ponad 2000 dzieci i młodzieży.
Graliśmy z WOŚP
W tym roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie włączyła się w gminne obchody 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które zorganizowane zostały w hali widowiskowo-sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gniewie. Podczas imprezy przeprowadziliśmy pokazy pierwszej pomocy. Zainteresowane osoby mogły przypomnieć sobie podstawowe zasady jej udzielania: układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach szkoleniowych. Nie zabrakło również prezentacji obsługi defibrylatora AED – coraz częściej montowane są one w miejscach publicznych. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu i przyczynić się do zbierania funduszy na tak szczytny cel, łącząc z tym naszą pasję, jaką jest ratownictwo i przekazać mieszkańcom wiedzę w tym zakresie.
Więcej informacji o projekcie
Profil OSP w Gniewie w serwisie Facebook
Rozmowa z Anną Chyłą i Tomaszem Truszczyńskim z OSP w Gniewie