• Tłumacz języka migowego
Różności

Na lodzie

24 Lutego 2017

Ćwiczenia na terenie zamarzniętego zbiornika wodnego

Zamarznięte akweny często kuszą amatorów sportów zimowych. Wchodzenie na skute lodem rzeki, stawy czy zalewy jest jednak skrajnie niebezpieczne, o czym przypominają mazowieccy strażacy.

Osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w wodzie o tak niskiej temperaturze prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.

W związku z feriami zimowymi na terenie woj. mazowieckiego strażacy rozpoczęli akcję Bezpieczne Lodowiska 2017. W jej ramach pomagają m.in. w wylewaniu wody na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich, osiedli itp., tworząc w ten sposób bezpieczne ślizgawki. Aby uzyskać takie wsparcie, potrzebna jest pisemna prośba dyrektora szkoły lub zarządcy terenu, do której należy dołączyć pisemną zgodę władz na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Trzeba jeszcze przygotować teren -wyrównać nawierzchnię, usypać bandy z piasku lub śniegu bądź ustawić barierki.

Przygotowując się do ferii, mazowieccy strażacy zorganizowali także ćwiczenia pod kryptonimem Lodowe 2017. Odbyły się 7 lutego na terenie zbiornika wodnego w żwirowni „Niziński” w Wyszkowie. Scenariusz przewidywał kilka zdarzeń. Pierwsze dotyczyło sytuacji, w której jadący po tafli lodu pojazd wpadł w poślizg i najechał na grupę wędkarzy. Lód wokół przerębla załamał się, a samochód znalazł się pod wodą. W drugim epizodzie załamał się lód po upadku dziecka podczas gry w hokeja. Trzeci dotyczył poszukiwania jednego z uczestników nurkowania podlodowego. Nurkowie nie zabezpieczyli się linami i jeden z nich nie znalazł drogi powrotu do otworu w lodzie.

Ćwiczenia miały sprawdzić m.in. gotowość operacyjną pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej, doskonalić współdziałanie i koordynację działań ratowniczych specjalistycznych grup i sekcji ratownictwa wodno-nurkowego wojewódzkiego i centralnego odwodu operacyjnego, a także poprawić techniki poszukiwania osób pod lodem, ich lokalizacji i wydobycia. Była to doskonała okazja do operacyjnego rozpoznania akwenu.

Brało w nich udział 80 strażaków i 15 samochodów, w tym grupy i sekcje ratownictwa wodnego z terenu województwa mazowieckiego (SGRWN „Warszawa 5”, „Radom 5”, „Sokołów 5”, „Maków 5”, „Płock 5” oraz SSRWN „Kozienice”, „Ciechanów”, „Przasnysz”, „Ostrołęka”).

red.
fot. KW PSP w Warszawie

luty 2017

do góry