Mistrzostwa dla wytrwałych
28 Lipca 2017XXXIV Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym już za nami! Zawody te to podsumowanie całorocznego trudu szkolenia sportowego strażaków prowadzonego w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Którzy z nich tym razem okazali się najlepsi?
Zmagania w sporcie pożarniczym są nie tylko najważniejszym sprawdzianem kondycji fizycznej startujących strażaków, lecz także pokazem specyfiki naszej służby. Sport pożarniczy wymaga od strażaków wszechstronnej sprawności. Stanowi ważny element wyszkolenia i przygotowania do wykonywania zawodowych zadań, często tych najtrudniejszych, wymagających dużego wysiłku fizycznego, szybkości działania, a jednocześnie opanowania i umiejętności działania w zespole. Obiekty sportowe Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie stały się więc na dwa dni areną zaciętej sportowej rywalizacji. W tegorocznych mistrzostwach wzięły udział reprezentacje 16 województw i trzech szkół pożarniczych (SA PSP z Krakowa, SA PSP z Poznania i CS PSP w Częstochowie). Organizatorami zawodów były Komenda Główna PSP i Centralna Szkoła PSP.
Rywalizacja zawodników toczyła się jak zwykle w czterech konkurencjach. Przypomnijmy pokrótce ich specyfikę. Pożarniczy tor przeszkód polega na przebiegnięciu 100 m i równoczesnym wykonaniu następujących czynności: pokonaniu ściany, rozwinięciu i połączeniu dwóch odcinków węża pożarniczego W52, pokonaniu równoważni oraz podłączeniu jednego końca linii wężowej do nasady rozdzielacza, a drugiego do prądownicy. Do najbardziej widowiskowych zmagań należy wspinanie przy użyciu drabiny hakowej. Zawodnik, trzymając drabinę hakową, dobiega do wspinalni i zacinając drabinę o parapet okien na poszczególnych piętrach, wspina się na trzecie piętro. W sztafecie 4 x 100 m z przeszkodami startuje czterech zawodników. Każdy z nich przebiega 100 m, pokonując przeszkodę. Pierwszy zawodnik pokonuje domek, biegnąc po dachu, drugi ścianę, trzeci przebiega przez równoważnię, łączy dwa węże w linię wężową i podłącza ją do rozdzielacza, a ostatni za pomocą gaśnicy proszkowej gasi palącą się ciecz. Funkcję pałeczki pełni prądownica. Ostatnia konkurencja to ćwiczenie bojowe, które wykonuje siedmiu strażaków, mających do dyspozycji: motopompę, dwa odcinki węża ssawnego W 110, smok ssawny, trzy odcinki węża W 75, cztery odcinki węża W 52, rozdzielacz oraz dwie prądownice. Zawodnicy maja za zadanie zbudować linię ssawną do ustawionego obok motopompy zbiornika, linię główną i dwie linie gaśnicze, a po zajęciu stanowisk przez prądowników napełnić 10-litrowy zbiornik wodą podawaną przez otwory nalewowe w tarczach.
Sportowych emocji także i w tym roku nie brakowało. W krajowej klasyfikacji generalnej zwyciężyła reprezentacja woj. mazowieckiego, drugie miejsce zdobyli strażacy z Małopolski, a tuż za nimi uplasowała się drużyna z woj. świętokrzyskiego. Zwycięzcą dwuboju pożarniczego został Bartłomiej Siepietowski z KM PSP w Krakowie, drugie miejsce zajął Mirosław Cyrson z KW PSP w Gdańsku, a trzecie - Mateusz Brzoza z KW PSP w Opolu.
Komisja sędziowska składała się z funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pod przewodnictwem asp. sztab. Marka Olejarza. Podczas uroczystego zakończenia mistrzostw uhonorowani zostali także zasłużeni sportowcy, którzy przez całą swoją karierę sportową mieli ogromny wkład w rozwój sportu pożarniczego. A byli to: mł. bryg. Konrad Jóźwiak, kpt. Piotr Szysler, mł. kpt. Artur Tokarczyk, asp. sztab. Marek Olejarz, st. asp. Norbert Niedzielski i asp. Konrad Podpora. Okolicznościowe statuetki wręczyli im zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Tadeusz Jopek i komendant CS PSP mł. bryg. Piotr Placek. W uroczystym wręczeniu medali, pucharów i dyplomów towarzyszył im także drugi wicewojewoda śląski Mariusz Trepka. Mistrzostwa były też okazją do zorganizowania dni otwartych CS PSP. Zmaganiom strażaków przyglądało się wiele dzieci. Imprezę uświetniła zaś Orkiestra Dęta Oddziałów Prewencji Policji w Katowicach.
red.
fot. archiwum CS PSP w Częstochowie
lipiec 2017