Łączność w sytuacjach kryzysowych
10 Lutego 2022Łączność podczas prowadzenia akcji ratowniczej ma kluczowe znaczenie. Im większa powierzchnia zdarzenia, im bardziej zróżnicowany jego obszar, tym trudniejsze jest utrzymanie nieprzerwanej komunikacji bezprzewodowej.
W prezentowanym artykule dokonano analizy elementów służących kompleksowemu i efektywnemu wykorzystaniu urządzeń bezprzewodowych do komunikacji. Autorzy skupili się na zasadach i sposobach monitorowania wydajności sieci bezprzewodowej, jej niezawodności w konkretnych warunkach oraz czasie. Zwrócili także uwagę na zarządzanie energetyczne urządzeniami, właściwą alokację zasobów wchodzących w skład systemu łączności, zachowanie i utrzymanie standardów QoS (Quality of Service), przepustowość i interoperacyjność sieci.
Kompleksowa ocena wymienionych wyżej czynników jest niezwykle istotna, pozwala bowiem budować systemy wykorzystujące niezawodne rozwiązania, zarówno w kontekście oprogramowania, jak i samych urządzeń. Stąd pomysł na szczegółowy przegląd rodzajów technologii komunikacyjnych stosowanych w łączności podczas różnego rodzaju działań ratowniczych. W tekście mowa jest także o dopasowaniu nowych technologii do istniejących standardów, znajdziemy w im również liczne propozycje obiecujących rozwiązań, dzięki którym będzie można pokonać ograniczenia rozwiązań już funkcjonujących w łączności, co przyczyni się do ogólnej poprawy wydajności sieci w strukturach ratowniczych.
A comprehensive survey of emergency communication network and management, Sanjoy Debnath, Wasim Arif, Sourav Roy, Srimanta Baishya, Debarati Sen, Wireless Personal Communications, 2021