• Tłumacz języka migowego
Rzut oka

IGRZYSKA 2023

21 Lipca 2023

Wielkie sportowe święto - Igrzyska Europejskie, które odbyły się w Krakowie w dniach 21 czerwca - 2 lipca, stanowiły okazję do uhonorowania osiągnięć sportowych, a jednocześnie duże wyzwanie dla organizatorów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczestników i widzów. Państwowa Straż Pożarna również miała do wykonania wiele zadań.
fot. Hubert Ciepły / KW PSP w KrakowieOperacja zabezpieczania wydarzenia rozpoczęła się już 18 czerwca i trwała do 4 lipca. Zaplanowanych zostało 26 podoperacji w obiektach głównych (podczas trwania konkurencji), na których rozegrano igrzyska. Strażacy zabezpieczali wioskę zawodniczą oraz obiekty gastronomiczne. Powołano również sztab małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP, który funkcjonował 24 godz. na dobę.
Strażacy organizowali też patrole piesze. Składały się one z czterech ratowników wyposażonych w plecak pierwszej pomocy oraz gaśnicę i koc gaśniczy. Poruszały się po terenie zabezpieczenia, w miejscach o dużym nagromadzeniu osób. Ich podstawowym zadaniem było gaszenie pożaru w początkowym etapie rozwoju i jak najszybsza pomoc medyczna.
PSP przeprowadzała regularne kontrole i inspekcje obiektów sportowych oraz infrastruktury związanej z Igrzyskami, aby upewnić się, że spełniają one wymagania bezpieczeństwa pożarowego. Strażacy byli gotowi do szybkiego reagowania na wszelkie sytuacje awaryjne, takie jak pożary, wypadki chemiczne czy ewakuacje.
Ze względu na bliskość Wisły PSP zwracała szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa podczas wydarzeń wodnych. Strażacy patrolowali rzekę i monitorowali jej stan, podczas konkurencji wodnych czuwali nad bezpieczeństwem uczestników i kibiców.
Nie zabrakło także działań informacyjnych i edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa pożarowego oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych. Dzięki temu zwiększono świadomość uczestników igrzysk na temat ryzyka i zapobiegania incydentom.
Ogółem w ramach zabezpieczenia przeprowadzono łącznie 157 podoperacji w siedmiu operacjach powiatowych (w Krakowie - w czasie całego wydarzenia, Tarnowie, Nowym Sączu, Myślenicach, Nowym Targu, Oświęcimiu i w Zakopanem). W działania zaangażowanych było 278 pojazdów straży pożarnej i 1532 strażaków, 105 patroli pieszych i 233 ratowników. Odnotowano 10 interwencji.

Hubert Ciepły / KW PSP w Krakowie

do góry