Ewakuować, ale jak?
11 Kwietnia 2022Budynki to nasz bezpieczny świat. Mieszkamy w nich, uczymy się, pracujemy, wydają się nam twierdzą chroniąca przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Niestety istnieją zagrożenia, które mogą przemienić schronienie w pułapkę. W razie pożaru, zagrożenia bombowego, terrorystycznego, chemicznego, biologicznego czy radioaktywnego, aby się uratować, konieczna jest ewakuacja. Niełatwe zagadnienie jej organizacji i ulepszenia opisał w swojej monografii Paweł Wolny.
Aktualne przepisy polskiego prawa w zakresie prowadzenia ćwiczeń i szkoleń, a także samej ewakuacji nie uwzględniają wielu istotnych aspektów. Jak duże znaczenie mają elementy, którym nie poświęcano dotychczas wiele uwagi, pokazuje perspektywa holistyczna. Tylko szerokie spojrzenie, wykorzystujące wiedzę z wielu dziedzin może zapewnić zwiększenie efektywności ewakuacji. Dlatego warto byłoby, jak postuluje autor, dokonać korekty przepisów prawnych i zasad organizacyjnych dotyczących opuszczania budynków w sytuacji zagrożenia, mając na względzie aspekty psychologiczne, warunki konstrukcyjno-budowlane i wykorzystanie narzędzi inżynierskich, w tym programów do symulacji (modelowania pożarów czy zachowań ludzkich w obliczu zagrożenia).
Niedostatek rozwiązań prawnych w obszarze zasad ewakuacji uwidacznia się także w aspekcie efektywności i bezpieczeństwa tego procesu w przypadku osób z niepełnosprawnościami, o ograniczonej mobliności. Inna ważną, a pomijaną kwestią jest odpowiednie dopasowanie strategii ewakuacyjnych do specyfiki danego budynku, skoncentrowanie się tylko i wyłącznie na sposobie jego użytkowania i nieprzywiązywanie wagi do skutecznego systemu szkolenia.
Te i inne zagadnienia zostały wyczerpująco i wnikliwie opisane na kartach publikacji wydanej w cyklu Monografie Politechniki Łódzkiej. Można powiedzieć, że stanowi ona kompendium nowoczesnego podejścia do ewakuacji, wzbogacone analizą konkretnych zdarzeń z Polski i innych krajów. Wdrożenie zaprezentowanych rozwiązań z pewnością zwiększyłoby skuteczność i bezpieczeństwo tego trudnego procesu, decydującego niejednokrotnie o zdrowiu i życiu zagrożonych osób.
Paweł Wolny, Holistyczne podejście do problemu ewakuacji, Monografie Politechniki Łódzkiej, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Łódź 2021
dr inż. Paweł Wolny jest adiunktem badawczo-dydaktycznym na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej