Dzień Podchorążego
19 Grudnia 2018W nawiązaniu do tradycji obchodów Dnia Podchorążego, 29 listopada w Szkole Głównej Służby Pożarniczej odbyły się uroczystości podkreślające symbolikę wydarzeń historycznych w jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W 1828 r. w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty zawiązało się sprzysiężenie pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego przeciwko wodzowi naczelnemu wojsk Królestwa Polskiego i dowódcy sił rosyjskich, wielkiemu księciu Konstantemu, bratu cesarza Rosji i króla Polski Mikołaja I. Był on powszechnie znienawidzony za stworzenie systemu tajnej policji i donosicielstwa, a także za publiczne poniżanie polskich oficerów. Powstanie wybuchło 29 listopada 1830 r., gdy podporucznik Piotr Wysocki wszedł do Szkoły Podchorążych Piechoty w Łazienkach, przerwał zajęcia z taktyki – i wygłosił mowę: „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów”, wyprowadzając podchorążych na miejsce zbiórki, pod pomnik króla Jana III Sobieskiego. Dla upamiętnienia tego czynu 29 listopada obchodzony jest jako Dzień Podchorążego.
150. rocznica powstania listopadowego przypadła na czas strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej (WOSP) w 1981 r. Przyczyną proklamowania strajku podchorążych w nocy z 24 na 25 listopada była informacja, że WOSP będzie podlegała ustawie o szkolnictwie wojskowym, a nie jak do tej pory ustawie o szkolnictwie wyższym. Pacyfikację strajku poprzedziła decyzja Rady Ministrów o rozwiązaniu WOSP w Warszawie. Przewodnikiem duchowym strajkujących był duszpasterz akademicki środowiska medycznego bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Po upływie tygodnia strajk został stłumiony, a studentów i pracowników usunięto ze szkoły. Zajęcia wznowiono na początku lutego 1982 r., już pod innym szyldem i na nowych warunkach. Odtąd uczelnia nosi nazwę Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed lat aula A1 w Szkole Głównej Służby Pożarniczej otrzymała imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
O 13.00 rozpoczął się uroczysty apel z okazji Dnia Podchorążego oraz 37. rocznicy strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej, upamiętniający wybuch powstania listopadowego. Przybyłych uczestników przywitał rektor-komendant SGSP nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, prof. SGSP. Wśród gości znaleźli się m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski.
Podczas uroczystości wręczono medale za długoletnią służbę, nagrody dla funkcjonariuszy, pracowników i studentów, odznaki „Wzorowy Podchorąży” oraz okolicznościowe dyplomy. Z okazji uroczystości Dnia Podchorążego minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przekazał okolicznościowy list, który został odczytany przez prorektora-zastępcę komendanta ds. operacyjnych st. bryg. dr. hab. inż. Jarosława Zarzyckiego. Po części oficjalnej nastąpiło symboliczne przejęcie władzy w uczelni przez podchorążych.
Następnie przedstawiciele uczelni na czele z rektorem-komendantem SGSP uczestniczyli w uroczystości, która odbyła się na dziedzińcu Belwederu, z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. „Legenda zrywu niepodległościowego, zrywu wolnościowego, niezłomnego dążenia Polaków do odzyskania wolnej, suwerennej i niepodległej ojczyzny” – tak powstanie listopadowe i Święto Podchorążego określił prezydent. Tego wieczoru w gronie wyróżnionych znalazł się strażak w służbie kandydackiej st. ogn. pchor. inż. Michał Zugaj.
Mariola Główka/SGSP
Joanna Bąk/SGSP
grudzień 2018