Doskonalenie drogą do sukcesu
2 Lutego 2024Współdziałanie jest kluczem do skuteczności funkcjonowania różnych podmiotów, także ratowniczych. Wzajemne zaufanie, otwartość, elastyczność budują odpowiednią bazę do osiągania wspólnych celów. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza teraz, gdy ciemne chmury zbierają się nad naszymi głowami z powodu wejścia na ścieżkę otwartej agresji i wojny potężnego państwa w Europie Wschodniej. Robimy zatem, co możemy – wspólnie z europejskimi przyjaciółmi ćwiczymy sprawne działanie w sytuacji kryzysu.
Dlatego właśnie 4 i 5 września w powiecie ostrowskim (województwo mazowieckie) Komenda Główna PSP i Komenda Wojewódzka PSP zorganizowały ćwiczenia ratownicze COOPERATION 2023. Wzięły w nich udział nie tylko zastępy PSP, ale i specjalistyczne grupy ratownicze z Ukrainy, Litwy, Estonii, Mołdawii oraz Rumunii.
Organizatorzy postawili przed uczestnikami zadania z obszaru zagrożeń CBRNE – ratownictwa chemicznego, biologicznego i radiologicznego oraz związane z gaszeniem pożarów wielkopowierzchniowych lasów i wykorzystaniem w tym celu m.in. statków powietrznych. Strażacy, podejmując działania w sytuacji wybuchu i uwolnienia toksycznych substancji w laboratorium chemicznym, wypadku kolejowego z dużą liczbą osób rannych oraz wypadku drogowego, w wyniku którego bus wpadł do wody, sprawdzali i doskonalili współdziałanie sił i środków KSRG oraz grup międzynarodowych. Duże znaczenie miała także weryfikacja funkcjonowania zabezpieczenia na poziomie logistyki i łączności.
Rozpoczęcie ćwiczeń stało się też okazją do zaprezentowania śmigłowca Black Hawk S-70i, przeznaczonego do prowadzenia działań ratowniczych i gaśniczych. Nowy nabytek w zasobach PSP i Policji będzie stacjonował w Warszawie, a za pośrednictwem Stanowiska Kierowania KG PSP będzie mógł zostać zadysponowany do działań na terenie Polski i poza jej granicami. Środki na jego zakup pochodzą z NFOŚiGW w ramach projektu „Pomagamy i chronimy – Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności”, realizowanego w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Część 1: Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”.
5 września po południu ćwiczenia zostały uroczyście zakończone. Komendant główny PSP pogratulował 370 ratownikom z sześciu krajów zaangażowania i profesjonalizmu, którym wykazali się podczas przeprowadzonych działań. Otrzymali także certyfikaty udziału w tym wydarzeniu.
AS
Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.