• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo

Bohaterskie pokłosie

25 Maja 2015

Zrzut ekranu strony internetowej

Funkcjonariusze różnych formacji każdego dnia narażają się na niebezpieczeństwo. Jest ono wpisane w ich zawód i zapewne nie myślą o nim nieustannie. Stało się ich nieodłącznym towarzyszem, z którym czasem igrają. Przyświeca im wówczas wyższy cel. Ratują ludzkie życie, zdrowie i mienie.

Czasami zmagania z niebezpieczeństwem kończą się dla nich tragicznie. Długo się o nich pamięta. Szczególnie długo żyją w pamięci tych, którym pomogli. Często nazywa się ich bohaterami, którzy oddali swoje życie podczas służby publicznej. I co dalej? Dziwne pytanie, przecież ich już nie ma.

Na stronie www.dorastajznami.org, będącej witryną Fundacji Dorastaj z Nami, odnajdziemy bardzo ciekawą analizę współczesnego patriotyzmu, której autorką jest prof. UW Dominka Maison, odpowiedzialna za realizację badań społecznych na rzecz fundacji. „Większość Polaków (90%) słowo patriotyzm rozumie w sposób tradycyjny - jako walkę o ojczyznę i poświęcenie dla niej - czyli w sposób odległy od tego, jak wygląda współczesne życie w Polsce, pozbawione wojen i konieczności podejmowania takich działań. Mimo tradycyjnego rozumienia patriotyzmu zmieniło się rozumienie tego, kto jest obecnie patriotą - to nie tylko ci, co walczą o ojczyznę, ale również ci, dzięki którym żyje nam się lepiej i bezpieczniej: strażacy, policjanci, żołnierze i ratownicy. To są bohaterowie czasu pokoju”.

Fundacja postanowiła przyjrzeć się sytuacji życiowej tych bohaterów. Nie żyją przecież w próżni. Są zwykłymi ludźmi, mają rodziny, są rodzicami. „Gdyby coś się stało… pamiętaj o moich dzieciach” to bardzo obrazowe hasło i łatwo je zapamiętać. Bo jeśli pełniąc służbę na rzecz społeczeństwa, funkcjonariusz straci życie, jego dzieci tracą nie tylko kochającą matkę lub ojca, lecz często także szansę na własną edukację, która w dzisiejszych czasach wiąże się z określonymi wydatkami. To dla nich powstała Fundacja Dorastaj z Nami. Jej patronem honorowym jest Rzecznik Praw Dziecka.

Fundacja wspiera podopiecznych, współfinansując do 80% ich kosztów edukacji. Dofinansowanie może dotyczyć wydatków na pomoce naukowe, kursy, wyjazdy połączone z nauką, zajęć pozalekcyjnych czy czesnego w szkołach i uczelniach. Fundacja stworzyła także tutoring edukacyjny. Od 2014 r. ruszył program K.O.M.P.A.S czyli Kreatywność, Odwaga, Mądrość, Pasja, Aspiracje, Samodyscyplina, który pozwala rozwijać podopiecznym korzystanie ze wsparcie w zaplanowanym procesie edukacyjnym, dostosowanym do predyspozycji i zainteresowań konkretnego podopiecznego. Fundacja pomaga w znalezieniu praktyk i staży dla swoich podopiecznych, a także oferuje im wsparcie psychologiczne.

Dlaczego zachęcam do poznania tego miejsca w sieci? Chociażby dlatego, że nikt z nas nie jest nieśmiertelny.

eM

do góry