• Tłumacz języka migowego
Różności

Biało-czerwona w PSP

5 Czerwca 2017

W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 2 maja, o godz. 11 we wszystkich 542 jednostkach organizacyjnych PSP miało miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej. To pierwsza taka inicjatywa w Państwowej Straży Pożarnej.

– Uczciliśmy w ten szczególny sposób patriotyczne święto wszystkich Polaków. Chciałbym zapoczątkować nową tradycję, aby flaga wisiała w naszych instytucjach na co dzień, a nie tylko w święta państwowe. Chcemy symbolicznie podkreślić, że barwy narodowe są ważne dla naszej służby – mówił komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski.

Zwyczaj ten spotkamy w wielu krajach. I hołdują mu nie tylko instytucje i urzędy, lecz także obywatele – przykładem chociażby Szwecja.

Obchody Dnia Flagi są w Polsce coraz popularniejsze. W wielu miejscowościach podniesienie flagi miało bardzo uroczysty charakter. W Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Białymstoku w ceremonii wzięli udział m.in. sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, komendant główny PSP, przedstawiciele jednostek PSP województwa oraz strażacy pełniący służbę tego dnia.

– Chcemy pokazać ścisły związek pomiędzy służbą i ofiarnością strażaków a ojczyzną i dobrem wspólnym. Celem naszego spotkania jest podkreślenie przywiązania do tego, co powoduje, że serca biją żywiej, biją po polsku, biją ofiarnie, tak jak serca strażaków – mówił minister Zieliński.

W podobny sposób świętowały także ochotnicze straże pożarne. OSP w Ryczowie (powiat wadowicki) odwiedziła premier Beata Szydło.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to najmłodsze święto państwowe. Zostało ustanowione z inicjatywy parlamentarzystów 13 lat temu. Wybór 2 maja ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w berlińskim Tiergarten. Zdobywając miasto, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u – władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych w przeddzień ustanowienia Święta Konstytucji 3 Maja dla upamiętnienia tego wydarzenia. Ideą święta flagi jest propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Przypomnijmy, że w barwy naszej flagi wpisana jest określona symbolika – czerwień to krew przelana w walce w obronie kraju, a biel oznacza duchową czystość.

Dzień Flagi to także dobry moment, aby zachęcić do poznania zasad prezentowania barw narodowych. W tę ideę wpisuje się kampania społeczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po hasłem „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” zrealizowany został 30-sekundowy spot filmowy z udziałem dzieci. Ten krótki film zachęca do traktowania barw narodowych z szacunkiem oraz do zapoznania się z poradnikiem „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe”, opublikowanym na stronie internetowej ministerstwa. Jego lektura z pewnością uchroni organizatorów uroczystości przed niejednym błędem ceremonialnym.


maj 2017

do góry