Pożarniczy zawrót głowy
21 Lipca 2023Wreszcie, po 4 latach spowodowanej pandemią przerwy, strażacy i wszyscy zainteresowani techniką pożarniczą doczekali się powrotu jednego z najważniejszych dla nich wydarzeń - Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Kielce IFRE-EXPO. Trzeba przyznać - był to powrót z impetem. Wystawcy czwartej edycji nie zawiedli - rekordowa liczba 153 podmiotów z 13 krajów i ekspozycja na powierzchni 8,3 tys. m2. A odwiedzający? W dniach 15-17 czerwca spragnieni pokazów, konferencji, dyskusji w kuluarach stawili się w imponującej liczbie ponad 8,5 tys.
W dniu otwarcia tej wyjątkowej imprezy na dobry początek owocnego poszerzania wiedzy i poszukiwań nowych rozwiązań technicznych komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak skierował do zebranych następujące słowa: - Niech te dni przebiegną jak najbardziej merytorycznie, spotkajmy się, zobaczmy, co jest ciekawego. Rekordowe targi ze 150 wystawcami - to pokazuje, na jakim poziomie jesteśmy i jaki szacunek mamy, nie tylko wśród społeczeństwa, ale też przedsiębiorców, którzy chcą dla nas produkować. Dostrzegli, że Państwowa Straż Pożarna i ochotnicze straże pożarne to elita ratownicza świata.
Z czterech stron świata
Do Kielc przybyli strażacy PSP i OSP ze wszystkich stron Polski, ale także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz delegacje zagraniczne zaprzyjaźnionych służb. W uroczystym otwarciu targów wzięli udział m.in.: poseł na Sejm RP Andrzej Kryj, senator RP Krzysztof Słoń, pełnomocnik ministra spraw wewnętrznych i administracji ds. kontaktów ze związkami zawodowymi Edward Zaręba, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcami, komendanci wojewódzcy, miejscy i powiatowi PSP, komendanci szkół pożarniczych, przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych na czele z prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemarem Pawlakiem, przedstawiciele służb i organizacji ratowniczych, służb resortu spraw wewnętrznych i administracji, inspekcji pracy, wystawcy, wiceprezes Zarządu Targi Kielce SA Bożena Staniak oraz władze regionu świętokrzyskiego i miasta Kielce z prezydentem miasta Bogdanem Wentą na czele.
Wśród gości zagranicznych znaleźli się: komendant wojewódzki Straży Pożarnej Kraju Ołomunieckiego z Czech generał Karel Kolarik, dyrektor Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa MSW Republiki Litewskiej Saulius Greicius, zastępca szefa Państwowej Straży Pożarnej Łotwy Janis Grinbergs, szef Generalnego Inspektoratu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Mołdawii Alexandru Oprea oraz naczelnik Wydziału ds. Logistyki Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ivan Tatarinov.
Wyjątkowym akcentem w trakcie ceremonii otwarcia targów było wręczenie komendantowi głównemu PSP Krzyża za Pomoc Bliźniemu. Przekazał go dyrektor Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa MSW Republiki Litewskiej Saulius Greicius. Odznaczenie przyznawane jest za współpracę międzynarodową, a także wzmacnianie społeczeństw w regionie oraz więzi między polskimi i litewskimi służbami.
Z pewnością dla wielu funkcjonariuszy PSP ważna była również odprawa kadry kierowniczej PSP, która odbyła się podczas IFRE-EXPO w Kielcach. Dyskusja o kwestiach kluczowych dla naszej formacji, aktualnych problemach i wyzwaniach toczyła się w gronie kierownictwa Komendy Głównej PSP: komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka i jego zastępców, dyrektorów biur KG PSP, komendantów szkół oraz komendantów wojewódzkich i komendantów powiatowych PSP z terenu całego kraju.
Stoiska, zawody, pokazy…
Część oficjalna ma swój czas i swoje prawa, a wielogodzinne wędrówki po halach wystawienniczych, śledzenie z zafascynowaniem coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych w świecie pożarnictwa i ratownictwa - swoje. Atrakcji i dobra wszelkiego rodzaju (niemniej jednak rodzaju pożarniczego) było co niemiara - przyciągnęły tłumy. Co zadziałało jak magnes?
Być może ogrom przedsięwzięcia, a może bogactwo ofert wystawców? Czy wabikiem były psy ratownicze z Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz, które dały świetny pokaz swoich umiejętności i współpracy z opiekunami?
Niewątpliwie mogły za tym stać szranki sportowe strażaków zawodowych i strażaków ochotników, którzy w pocie czoła i atmosferze zaciętej rywalizacji pędzili co sił w nogach do mety. Żeby zdobyć tytuł Najtwardszego Strażaka, trzeba było się trochę nabiegać i nadźwigać. Już stanięcie na linii startu wymagało odwagi, a dotrwanie do mety… Cóż. Trzy piętra z 20-kilogramowym obciążeniem, wciąganie węża strażackiego na samą górę, wyważenie drzwi na symulatorze, slalom, przeciągnięcie ciężkiego węża strażackiego i trafienie strumieniem wody do celu, a na koniec - wisienka z tortu, która niejednemu i niejednej ciążyła tak, że nogi się uginały, czyli ponad 80-kilogramowy poszkodowany w postaci manekina, którego trzeba przemieścić o kawał drogi. Ale meta już prawie, prawie, jeszcze kilka kroków… Ten sprawdzian pokonał z najlepszym wynikiem reprezentant KM PSP Chełm kpt. Rafał Bereza. Ostatniego dnia zaś odbyły się zawody drużyn ochotniczych straży pożarnych - spośród 10 drużyn najlepsza była OSP Błogoszów.
Albo… to magnetyzm przygotowanej przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej inscenizacji zdarzeń komunikacyjnych, w których prowadzone były działania ratownicze. Wrażenie robiły na widzach piorunujące. Pokazały, jak trudnym zadaniem jest walka o ludzkie życie i dbanie o bezpieczeństwo.
Podobną dawkę adrenaliny zafundowali instruktorzy jednego z wystawców, który organizuje pokazy ratownictwa drogowego. Łakomym kąskiem dla technomaniaków były pokazy specjalistycznych dronów, sprzętu pożarniczego i park flotowy, gdzie roiło się od pojazdów pożarniczych. A pojazdy, zwłaszcza te największe, przyciągały zarówno większych, jak i całkiem małych fanów pożarnictwa i straży pożarnej. Młodzi przybywali tłumnie w zorganizowanych grupach szkół mundurowych lub pod okiem rodziców bądź opiekunów.
PSP (i PP) prezentuje
Niejednemu gościowi targów pożarniczych błysnęło oko i uśmiech rozświetlił twarz na widok eksponatów - a to wyjątkowych zabytków z Centralnego Muzeum Pożarnictwa, a to broszur informacyjnych o studiach marzeń w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (od 1 sierpnia 2023 r. już Akademii Pożarniczej), a to gadżetów i patentów na naukę przez zabawę od Wydziału Prewencji Komendy Głównej PSP.
I wreszcie - mamy nadzieję, że uśmiech na twarzy wywołał kontakt z redakcją „Przeglądu Pożarniczego” i myśl o wygranej w konkursie o prenumeratę PP. Przy naszym stoisku było gwarno i radośnie, rzesze młodszych i starszych entuzjastów „Przeglądu…” i wszystkiego, co strażackie, mogły sięgnąć po archiwalne numery, by dokończyć niedoczytany kiedyś artykuł lub przeczytać coś nowego w domu przy kawie. Nasi goście mogli też obejrzeć gablotkę ze skarbami redakcyjnymi, a pośród nich jedne z najstarszych numerów PP.
O ważnych sprawach
Uwagę osób działających w obszarze ochrony przeciwpożarowej, które cenią namysł nad proponowanymi rozwiązaniami technologicznymi i dyskusję o nich, przyciągnęła z pewnością także konferencja zorganizowana przez Komendę Główną PSP, której przewodniczył zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny. Kilkaset osób w skupieniu słuchało wystąpień prelegentów z Komendy Głównej PSP oraz Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, koncentrujących się wokół trzech głównych zagadnień - paneli tematycznych: „Medyczne działania ratownicze w KSRG”, „Rozwój łączności na rzecz alarmowania i ostrzegania ludności” oraz „Ustawa o ochronie przeciwpożarowej w aspekcie prewencyjnym - wyzwanie legislacyjne”.
Nie sposób nie wspomnieć o innym wydarzeniu, która odbywało się w Kielcach w podobnym czasie co targi (w dniach 14-15 czerwca) i przyciągnęło co najmniej część gości odwiedzających kielecki ośrodek wystawienniczy. VII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna, przeznaczona dla architektów, konstruktorów, rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, pracowników wydziałów architektury i nadzoru budowlanego oraz funkcjonariuszy pionu kontrolno-rozpoznawczego PSP, zgromadziła prawie 150 osób. Wysłuchały one wystąpień trzynastu prelegentów, wśród których znaleźli się dyrektor Biura Przeciwdziałania Zagrożeniom KG PSP st. bryg. Ernest Ziębaczewski i dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Grzegorz Świt.
Ciekawych i ważnych zagadnień do omówienia było wiele: prawo budowlane w kontekście działalności rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, odporność konstrukcji żelbetowych na oddziaływanie wysokich temperatur w warunkach pożarowych, przyczyny powstawania pożarów systemów PV i sposoby zapobiegania takim zdarzeniom, dostarczanie wody, oddymianie, stosowanie kurtyn dymowych oraz wentylacji.
Najlepsze produkty
Nie lada gratką, zwłaszcza dla wystawców, był konkurs o nagrodę KIELCE IFRE-EXPO. Specjalna komisja pod przewodnictwem zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztofa Hejduka zapoznała się z kilkudziesięcioma wnioskami, przyjrzała wielu wyrobom i wyłoniła zwycięzców.
Nagrodę KIELCE IFRE-EXPO otrzymały firmy: BOGDAN GIL, Bielsko-Biała - za wąż tłoczny FOREST, MindMade sp. z o.o., GRUPA WB z Warszawy - za Mobilne Centrum Zarządzania Kryzysowego i Łączności Dyspozytorskiej, AEDMAX.PL Sp. z o.o. z Sokołowa - za TRAUMAKIT PRO Modułowy Zestaw R1 - URAZOWY. Wyróżnienie specjalne komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej trafiło do P.P.U.H. „SUPRON 1” Spółka Jawna, Zenon Piasny, Zygmunt Czarnota (producent: Eagle Technical Products) z Olkusza - za kominiarkę barierową Eagle FR PREVENT.
Wiele firm zostało nagrodzonych także za aranżację stoisk targowych (Top Design) oraz sposób prezentacji na targach.
Jeśli kolejne edycje Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Kielce IFRE-EXPO utrzymają poziom tegorocznej - a kto wie, może nawet ją przewyższą - możemy być spokojni o kondycję pożarniczego świata. To ważne wydarzenie dla naszego środowiska pokazuje, że jeśli chodzi o klasę sprzętu, którym się posługujemy, sposób jego wykonania i prezentacji, nie mamy się czego wstydzić. Takie imprezy jak targi IFRE-EXPO sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi straży pożarnych, nie tylko technologicznemu.
Targi IFRE-EXPO 2023
Marta Giziewicz jest redaktorką i dziennikarką, autorką powieści, pracuje w "Przeglądzie Pożarniczym" od 2020 r.
Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.